Cu cele 5 goluri semnate în victoria lui CSM București de la Bietigheim, scor 27-25, Cristina Neagu a depășit borna celor 1.000 de reușite în Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM București a obținut calificarea matematică direct în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, iar Cristina Neagu a avut din nou o contribuție decisivă.

„Nu am crezut vreodată că o să ajung la acest număr atunci când am început să joc în Liga Campionilor, dar iată-mă aici. Am spus de mai multe ori că nu contează prea mult performanțele individuale, ci evoluția echipei. Dar e ceva incredibil!”, a spus Cristina Neagu pentru site-ul federației europene.

CSM București, direct în sferturile Ligii Campionilor

După 12 runde disputate în grupa A din Liga Campionilor, CSM București a strâns 21 de puncte, 10 victorii, o remiză și un eșec. Alături de Kristiansand, campioana en-titre, „tigroaicele” au avansat direct în faza sferturilor de finală.