FC Botoşani nu a reuşit decât o remiză la debutul în cupele europene, scor 1-1, cu georgienii de la Tskhinvali.

Moldovenii au început în forţă partida, iar dominarea  s-a concretizat după 21 de minute, prin golul lui Petre Ivanovici, care a marcat cu un şut cu exteriorul din interiorul careului.
Asediul Botoşaniului a continuat şi după deschiderea scorului. Raul Costin a şutat bine de la distanţă în minutul 27, dar Nadiradze a scos de sub bară. Portarul georgian a intervenit excelent şi la lovitura de cap a lui Plămadă, un minut mai târziu.
Ocaziile moldovenilor s-au răzbunat în primele secunde din repriza secundă, când golgheterul lui Tskhinvali, Katcharava, a fructificat centrarea lui Tsertsvadze şi a restabilit egalitatea.
Moldovenii au alergat toata repriza secunda dupa golul victoriei, fara prea multa luciditate insa, in fata portii adverse.

Botoşaniul rămâne doar cu o remiză şi are destule emoţii înainte de returul de joi, din Georgia